середа, 14 грудня 2016 р.

Географія


Семінарське заняття з теми:" Країни Азії"



                                  


                                 Далекосхідні тигри

 На початку 80-х років XX ст. група країн Південно-Східної та Східної Азії завдяки НТР досягла високих темпів економічного зростання і перетворилася на країни так званої нової індустріалізації. Нині в Азії виділяють дві групи країн нової індустріалізації. До першої належать Південна Корея, Сінгапур, Тайвань, Сянган (Гонконг). До другої групи належать Малайзія, Таїланд, Індонезія, Філіппіни — члени Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН). У 70 - 80-х роках XX ст. у цих країнах відбулася перебудова економіки на зразок японської, виникли нові галузі досить високого індустріального рівня: нафтопереробна, нафтохімічна, автомобілебудівна, суднобудівна. Особливої значущості для економіки набув розвиток таких галузей, як електроніка, електротехніка (виробництво радіоприймачів, телевізорів, аудіо- та відеотехніки). Ці країни дістали назву «азіатські тигри», або «далекосхідні дракони». Країни нової індустріалізації мають різні форми правління: є республіки (Сінгапур, Південна Корея), конституційні монархії (Таїланд, Малайзія) і спірна територія під суверенитетом Китаю, якою є Тайвань. У своєму розвитку країни нової індустріалізації наслідували модель японського типу, яка полягає в упровадженні найновітніших наукових досягнень, стабілізації фінансової системи, прискоренні темпів економічного зростання. Це і дає підставу віднести нові індустріальні країни Південно-Східної і Східної Азії до групи розвинутих країн світу. Країни, які в минулому були сировинними придатками, нині стали аграрно-індустріальними, з розвинутими галузями промисловості. Економічний феномен «азіатських тигрів» пояснюється вдалим поєднанням значних обсягів іноземних інвестицій, підприємницької діяльності місцевих бізнесменів, великої «армії» дешевої робочої сили, налагодженого ринку збуту у високорозвинутих країнах (Японії, США, країнах Західної Європи та ін.), розвинутої транспортної системи.  Країни нової індустріалізації є експортерами нафти і природного газу (Малайзія), натурального каучуку, тропічної деревини (Таїланд, Малайзія), продукції машинобудування, нафтохімії, легкої промисловості. Серед імпорту «азіатських тигрів» переважають паливо, сировина, продукти харчування та обладнання для підприємств. Важливого значення для країн нової індустріалізації набув туризм. Для деяких з них (Сінгапуру, Таїланду, Індонезії) — це одна з основних статей доходу. 
Отже,ці країни довели,що в змозі підтримувала зростала економіки на рівни 7% на рік. Цим країнам вдалося в істотно короткі терміни подолати свою соціально-економічну слабо розвиненість і наблизитись до рівня розвинених країн. 



                         Матеріал до теми " Велика сімка"

























































































\





Тематичне оцінювання «Країни Азії, Африки, Латинської Америки». 


Мета: систематизувати й закріпити знання студентів з теми, оцінити їхні навчальні досягнення; формувати вміння чітко відповідати на постав­лені питання, логічно мислити, вільно орієнтуватись в історичному матеріалі, працювати з історичною картою; виховувати пізнавальний інтерес до історії.
 

Тип заняття: заняття контролю й оціню­вання знань.
Форма заняття: заняття -гра.
Обладнання: кросворди, карта Аф­рики з назвами країн для кожної ко­манди (3 примірники), витяги з до­кументів, запитання до тем.
ХІД заняття
I. Організаційна частина  заняття
II. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми, мети, знайомс­тво студентів зі структурою заняття.
III. Основна частина заняття
Група ділиться на 3 команди.
Перший тур проводиться у формі телевізійного шоу «Своя гра». На дошці або окремому плакаті запи­сані назви тем, які будуть розігрува­тися на цьому етапі і номери питань (всього по 5 в кожній темі). Зміст питань студентам не відомий. Номер кожного обраного питання, на яке прозвучала відповідь, одразу ви­креслюється, щоб команди бачили, на які питання ще не надані від­повіді. Команда не може обирати більше двох питань поспіль з однієї теми.
Тема 1. Африка: 1 2 3 4 5.
Тема 2. Події. Азія: 1 2 3 4 5.
Тема 3. Особистості. Азія:1 2 345.
Тема 4. Географічні на­зви:! 2 3 4 5.
Тема 5. Поняття: 1 2 3 4 5.
Тема 6. Дати: 1 2 3 4 5.
Тема 7. Латинська Америка: 1 2345.
Гру розпочинає вчитель, зачитуючи питання на власний вибір. Коман­да, яка відреагувала першою, всту­пає в гру. Якщо відповідь була пра­вильною, тоді команда далі само­стійно обирає будь-яке питання із запропонованих тем. Гра з однією командою триває доти, поки вона4 не припуститься помилки або не відмовиться від відповіді (якщо її не знає напевне), тоді хід переходить до іншої команди, яка дає правиль­ну відповідь на питання, і гра уже продовжується з нею. Кожна пра­вильна відповідь оцінюється у 2 ба­ли, 2 бали віднімаються, якщо ко­манда помилилась. Якщо команда відмовляється від відповіді, вона не втрачає балів, але втрачає право далі продовжувати гру. Право ходити на­дається команді, яка знає відповідь на це питання. У випадку, якщо жодна з команд не знає правильної відповіді, її зачитує вчитель, він же обирає наступне питання, й у гру знову вступає команда, яка знає правильну відповідь.
Тема 1. Африка
Яка з названих країн була неза­лежною в міжвоєнний період?
а)         Єгипет;
б)         Алжир;
в)         Туніс;
г)          Марокко.
2.Політика роздільного, окремого проживання населення однієї країни —           ? (Апартеїд)
3. Яка з названих країн не мала ко­лоній в Африці в міжвоєнний період?
а)         Італія;
б)         Німеччина;
в)         Португалія.
4. Яка з цих колоній не французька?
а)         Мадагаскар;
б)         Судан;
в)         Туніс,
5. Організація, створена африкан­цями Південно-Африканського Союзу у 1923 р. (Африканський національний конгрес)
Тема 2. Події. Азія
1. Наслідком цієї події стало ви­знання територіальної ціліс­ності Китаю і проголошення щодо нього принципу «відкри­тих дверей і рівних можливос­тей». (Вашингтонська конферен­ція)
2.Як називається подія, в ході якої відбувались мітинги, демон­страції з метою бойкоту япон­ських товарів, звільнення про- японськи налаштованих чинов­ників? («Рух 4 травня»)
3.  Подія, в підготовці якої взяли участь , радянські радники Блюхер і Бородін. («Північний похід», 1926р.)
4. Як називається подія, що перед­бачала на першому етапі бойкот колоніальних установ і товарів, а на другому — ухилення від сплати податків. (Кампанія гро­мадянської непокори)
5.  Яка з наведених подій фактично означала здійснення державно­го перевороту в Ірані?
а)  Похід 4-тисячного загону на чолі з Реза-ханом на Тегеран;
б)  призначення Резахана прем’єр- міністром;
в)   проголошення Установчими зборами Реза-хана спадковим шахом Ірану під ім’ям Реза-ша- ха Пехлеві.
Тема 3. Особистості. Азія
1. Ініціатор агресивної політики, яка передбачала завоювання Китаю, Південно-Східної Азії, територій у басейні Тихого океа­ну. (Танакі)
2. Лідер фашистської організації «Національна федерація моло­дих офіцерів» в Японії. (Аракі)
3.  Правитель Афганістану, тісно пов’язаний з рухом младоафган- ців. (Аманулла-хан)
4. Як по-іншому ім’я Кемаля? (Ататюрк)
5.  Під його керівництвом на стику трьох провінцій Шеньсі, Гансю і Нінся було утворено Особли­вий прикордонний район, базу комуністичного руху. (Мао Цзедун)
Тема 4. Географічні назви
Провінція в Китаї, яку першою захопили японці. (Шаньдун)
Місце скликання меджлісу в Ту­реччині, який поставив своїм а) завданням відмову від Севр­ського мирного договору в ім’я б) збереження суверенітету держа- в) ви. (Анкара)
Підмандатні території Франції на Близькому Сході. (Сирія, Лі­ван)
Незалежні держави в Африці, що утворилися після Першої світової війни. (Ліберія, Ефіопія)
Держави, в яких здійснювалася боротьба за «нову культуру». (Туреччина, Іран)
Тема 5. Поняття
Спосіб, за допомогою якого США намагались послабити по­зиції Японії в Китаї, забезпечу­ючи для себе більш активну присутність на китайському ринку. («Срібний займ»)
Стихійні виступи населення проти зростання цін на основні продукти харчування в Японії в 1918 р. («Рисові бунти»)
Національно-демократична партія в Китаї (Гоміньдан)
Закон про управління Індією, який передбачав розширення числа виборців в Індії з 1 % до З %. (Закон Монтеню — Челм- форда).
Документ, який містив пропо­зицію створити державу Ізраїль на території Палестини. (Декла­рація Бальфура)
Тема 6. Дати
 Коли стався землетрус в Японії, який призвів до руйнації знач­ної частини Токіо? (1923р.)
Коли Чан Кайші встановив од­ноосібне правління в Китаї, розірвавши з КПК. (1927р.)
Коли відбувся тритижневий „соляний похід» до узбережжя Аравійського моря? (1930р.)
Час існування республіки Риф в Африці. (1920-1926pp.)
Рік. коли Англія надала неза­лежність Єгипту. (1922р.)
Тема 7.  Латинська Америка
1.Яха з латиноамериканських країн спеціалізувалась на екс- *:сm м’яса, вовни, пшениці? 3. .Аргентина)
2. Які з наведених ознак не були притаманні політичному життю Латинської Америки?
Значний вплив католицької церкви;
демократичні традиції; автономія каудильйо.
3. Представники якого стану насе­лення посідали панівне стано­вище в політичному житті лати­ноамериканських держав? (Ла­тифундисти)
4. Країна, в якій в 1917 р. було прийнято одну з найбільш де­мократичних на той час консти­туцій. (Мексика)
5. Одне із загальних визначень центральноамериканських країн, яка вказує на монокуль­турне господарство, характерне для них. («Банановіреспубліки»)
Учитель може встановити певний час, впродовж якого триватиме пер­ший тур, і не чекати відповідей на всі питання.
2- тур
Особистість в історії.
Кросворд навпаки
Команди отримують уже заповне­ний кросворд.
Завдання: знайти ключове слово -і, зв’язавши решту понять, назви з іменем особистості, яка названа в кросворді, сформулювати питан­ня кросворда.
Кросворд 1
Особистість — М. Ганді (лідер ви­звольного руху в Індії)

Відповіді
 Політика протесту проти ко­лоніального статусу Індії у поєд­нанні з терпимістю до англійсь­кої адміністрації, використан­ням лише ненасильницьких методів боротьби.
У перекладі це звучить як «вели­ка душа», — так у народі назива­ли Ганді.
Один з лідерів ІНК, сподвиж­ник М. Ганді.
Ідеологія індійського націо­нального руху, розроблена М. Ганді.
Масова загальноіндійська пар­тія, яка очолила визвольний рух у країні.
Кросворд 2
Особистість — Чан Кайші (керівник Гоміньдану після смерті Сунь Ятсена, з 1927 р. встановив одноосібну владу в Китаї)

Відповіді
Скорочена назва партії в Китаї, яка в різні часи виступала як со­юзником, так і ворогом Чан Кайші.
Місто, в якому Чан Кайіііі ство­рив національний уряд і яке з 1927 р. набуло статусу столиці.
Острів, куди були евакуйовані гомінданівські війська на чолі з Чан Кайші після перемоги ко­муністів у Китаї.
Місто, де було розстріляно мир­ну демонстрацію китайських студентів? Ця подія стала при­водом до національної револю­ції.
Національно-демократична партія Китаю.
Кросворд З
Особистість — Кемаль (лідер ви­звольного руху, голова Великих на­ціональних зборів Туреччини)

Відповіді
1)    Умови    Туреччини згідно із
Севрським мирним договором, за якими країна фактично пере­творилася на напівколонію.
2) Форма правління, встановлена ! в Туреччині в 1924 р.
3)   Назва парламенту в Туреччині
Елемент жіночого одягу, який переставав бути обов’язковим після проведення реформ, спря­мованих на європеїзацію країни.
Місто, де було укладено новий договір з Туреччиною, за яким ця держава зберігала тери­торіальну цілісність.
Тур З
Розфарбуй карту
Кожна з команд отримує карту Аф­рики, на якій позначені кордони і назви держав.
Завдання: зафарбувати колонії.
1-а команда — Великобританії;
2-а команда — Франції;
3-я команда — Італії, Бельгії, Португалії.
Тур 4
Упізнай історичний документ
Познайомившись зі змістом доку­мента, команди мають встановити його назву, визначити причини й наслідки проголошення. (Див. до­датки 1—3)
ІІІ. Підсумки заняття
Вчитель підбиває підсумки заняття.
IV.  Домашнє завдання
Підготувати реферати до теми «Культура в міжвоєнний період».
Додаток 1
З меморандуму Танака Піті 25 липня 1927р.
…Японія не зможе усунути усклад­нення у Східній Азії, якщо не буде проводити політику «крові і заліза». …В разі, якщо ми в майбутньому за­хочемо перебрати контроль над Ки­таєм, нам слід розтрощити США. Але заради того, щоб завоювати Ки­тай, ми повинні спершу завоювати Маньчжурію і Монголію. Заради то­го, щоб завоювати світ, мусимо спершу завоювати Китай. Оволодів­ши всіма ресурсами Китаю, ми пе­рейдемо до завоювання Індії, країн Південних морів, а після цього до завоювання Малої Азії, Централь- ноїАзії та1: нарешті, Європи.
Додаток 2
Про закон Роулетта. 1919 р.
Будь-який індієць, якщо він підпа­дав під підозру, міг бути заарештова­ний без ордера і затриманий без су­ду на необмежений час; обвинува­чений позбавлявся права на захист і не міг скористатися послугами свідка на свою користь, замість суду
присяжних було запроваджено за­критий трибунал, право на апеля­цію скасовувалось, поліція мала право застосовувати тортури, влада отримувала право спеціальним на­казом позбавляти свободи пересу­вання підозрюваних у патріотичній діяльності осіб.
Додаток З
З  конституції Єгипту 1923р.
(витяг)
Ст. 1. Єгипет — держава суверенна, вільна і незалежна. Його суверенітет неподільний і невідчужуваний. Його правління — спадкова мо­нархія…
Ст. 4. Особиста свобода забезпе­чується…
Ст. 14. Свобода думок забезпечу­ється.
Ст. 15. Друк вільний в означених за- | коном межах. Попередня , цензура | забороняється…
Ст 24. Законодавча влада здій-1 снюється королем разом із сенатом \ і палатою депутатів…
Ст. 34. Король затверджує й опри-1 люднює закони…
Ст 38. Король має право розпускати ( палату депутатів)


Уривок семінарського заняття з теми "Країни Азії"




1

Немає коментарів:

Дописати коментар